Б’ють тривогу європейські психологи – наприклад, в Англії майже третина молодих чоловіків готова відмовитися від сексу реального на користь віртуальних романів, ситуація в Данії ще критичніше – шістдесят п’ять відсотків чоловіків і дружин зраджують своїм дружинам зі знайомими з інтернету.
Якщо пошуки партнера в мережі незаміжньою жінкою або холостяком цілком зрозумілі браком часу на знайомства реальні, боязкістю, невмінням подати себе в кращому світлі, то причини віртуальної зради дружину дещо інші. Адже колись двоє змогли познайомитися, підтримувати і розвивати відносини, одружитися – значить, справа не в уродженій сором’язливості.
На думку деяких користувачів, віртуальна зрада має масу переваг. По-перше, перед кожним відвідувачем чатів і сайтів знайомств відкривається широкий вибір – люди з різноманітними захопленнями, з відмінними один від одного зовнішніми даними та життєвим досвідом, навіть географія інтернет-знайомств приголомшує і зовсім не обмежується однією країною або часовим поясом.
Крім того, таке спілкування передбачає розкутість – людина може собі дозволити те, що в присутності чоловіка здається соромливим, недоречним. Віртуальні знайомі не засудять – або зроблять це в думках, написавши у відповідь щось на зразок: який же ти душка. Інтернет-зради дозволяють уникнути болісної брехні, пошуку місця для зустрічей, страху випадкового зіткнення зі знайомими на вулицях рідного міста, постійного відчуття сорому (справжньої зради ж не було) – тобто всього того, що звичайно супроводжує пригоди наліво в реальному житті.
Нарешті, мережа не передбачає наявності будь-яких зобов’язань. Тут можна бути самим собою (навіть у непривабливому ракурсі) – або ж, навпаки, приміряти маску Зорро або Супермена, якому під силу будь-яка проблема. Тут не потрібно виглядати так, щоб сподобатися партнеру – достатньо кількох фото (необов’язково власних). В інтернеті можна повністю розслабитися.
Чи виправдані ризики?
Разом з тим, інтернет-відносини – це завжди певний ризик. По-перше, віртуальне знайомство може затягнути. За твердженням фізіологів, залежність від Інтернету виникає, якщо людина проводить в мережі не менше одинадцяти годин на тиждень. Спілкування онлайн в такому випадку загрожує стати справжнім наркотиком, закривши собою реальне життя, яке неминуче буде здаватися прісним і нудним.
Крім того, в інтернет-партнера можна закохатися по-справжньому, оскільки тривале спілкування породжує глибоку емоційну прихильність, яка в підсумку виявляється набагато сильніше відносин, побудованих на сексі. Якщо віртуальний роман перейде в реальний – він може обернутися справжньою трагедією, особливо коли партнер живе в іншому місті і так само має сім’ю.
Нарешті, любов по інтернету – це все-таки зрада. У цьому впевнені вісімдесят чотири відсотки учасників опитування, яке було проведене у Великобританії. Значить, ця зрада гідна осуду і образи, а наслідком її цілком може стати розрив реальних відносин. Чи стане новий роман, який перейшов з мережі в реальність, більш вдалим, ніж попередній шлюб? І взагалі, чи станеться він? Адже Мальвіни, Дени, Марго і Суперпацани гарні тільки в декораціях, створюваних всесвітньою павутиною, а якими вони виявляться насправді – не знає ніхто.
Однак у зради реальної і віртуальної є і загальна риса – трапляються вони лише тоді, коли одного з подружжя перестала влаштовувати сімейне життя, а значить – саме час шукати вихід незадоволеності. Хтось знаходить коханця чи коханку, інші з головою йдуть в інтернет-спілкування. Але саме вірне рішення, гідне двох дорослих людей – не гнатися за міражами та ілюзіями, а спробувати повернути в сім’ю, романтику, любов і ніжність.
|