Парфуми — речовини рослинного чи тваринного походження із сильним ароматом.
Рослинні парфуми — ароматичні олії, отримані з різних частин рослин: коренів, кори, листя, смоли, квітів тощо.
Парфуми тваринного походження — це продукти виділень певних тварин (кашалотів та бобрів). Такі аромати використовують у парфумерії як закріплювальні елементи.
Олії разом із закріплювачем розчиняють у спирті й розливають у скляні флакони для подальшого застосування.
Слово «парфуми» походить від латинського «par fumus», що означає "за допомогою диму ". Мистецтво створення парфумів виникло у стародавній Месопотамії та Єгипті і було доопрацьоване римлянами і персами.
Хоча парфуми і парфумерія існують також у Індії, велика частина її грунтуються на основі аромату ладану. Найбільш ранні перегонки Аттар був згаданий в індуїстській аюрведичний текст Чарака Самхита. Harshacharita, написаної в сьомому столітті в Північній Індії, згадує використання ароматним маслом Agarwood.
Першим зареєстрованим хіміком у світі вважається жінка на ім'я Tapputi, виробник парфумів, яка згадується на клинописних табличках від 2-го тисячоліття до н. е. у Месопотамії.
У 2005 році археологи виявили, як вважають, найстаріші парфуми у світі у Піргосі, Кіпр. Духи мають вік більш ніж 4000 років. Щонайменше 60 нерухомих, мисок, воронок і флаконів для духів були виявлені на 43 000 квадратних футах (4000 м²) цієї «фабрики». У давнину люди використовували такі трави і спеції, як мигдаль, коріандр, мирт, смолу хвойних дерев, бергамот, а також квіти.
Парфуми зазвичай випускаються в декількох варіантах: духи (perfume), туалетна вода (eau de toilette), туалетні парфуми (eau de perfume) і одеколон. Розрізняються вони по концентрації ароматичних речовин (в парфумах вона найвища - 20 -30%, в туалетних духів - 15 - 25%, в туалетній воді - 8 - 20%, в одеколоні - 2-8%). Духи зберігаються найгірше: після закінчення двох років навіть самого правильного зберігання у запечатаному вигляді, формула духів починає змінюватися. Туалетна вода і одеколон зберігаються довше інших (4-5 років). Аромат однієї і тієї ж лінії, випущений в різної концентрації може відрізнятися! Так, наприклад, в туалетних духів Allure від Chanel три грані аромату з шести були змінені. Погодьтеся, це практично новий букет!
Для кращого звучання аромату, багато фірм випускають цілі парфумерні лінії (гель для душу, дезодорант, крем для тіла). Однак справжні цінителі ароматів вважають за краще використовувати нейтральні гелі для душу та дезодоранти без запаху, щоб "не перебити" оригінальний аромат парфумів.
Як правильно вибрати аромат? Багатьом напевно знайоме почуття розчарування, коли після придбання дорогого парфуму в магазині, вас чекало розчарування. Парфюм не варто купувати поспіхом, поклавшись на перше враження. Нанесіть декілька ароматів на блоттери (спеціальні паперові смужки, які можна знайти в парфумерному магазині). Швидше за все, перепробував з десяток запахів, ваш ніс відмовиться далі їх розрізняти! Тому корисно захопити із собою в магазин жменьку кавових зерен - аромат кави допоможе вашому носі знову "налаштуватись" на роботу.
Аромат грає на шкірі подібно до музичного твору, і, як правило, складається з трьох нот (початкової, серединної і базовою). Початкову ноту ми відчуваємо в перші хвилини знайомства з ароматом, серединна виступає приблизно через годину, базова ж нота розкривається повільно, через кілька годин.
Правило № 1 при купівлі парфумерії: обов'язково слухайте аромат на шкірі! Виберіть сподобалися аромати і нанесіть їх на зап'ястя, а потім покиньте магазин. Послухайте цей аромат на себе протягом години або двох, а краще добу (це допоможе Вам визначити стійкість даного парфуму). Якщо з часом Ви все ще палко бажаєте придбати ці духи - вперед в магазин!
|