Калина поширена по всій Європі, росте вона у долинах річок, на галявинах, у лісових зонах, на узліссях, на луках біля струмків. Нерідко калину розводять як декоративну рослину.
Цілющі сили калини - в її плодах, корі, квітках. Плоди заготовляють у серпні-жовтні, кору - ранньою весною, а квітки - під час цвітіння в травні-червні. Також з лікувальною і профілактичною метою різних захворювань застосовують листя та сім'я.
Плоди калини містять аскорбінову, оцтову, мурашину, каприлову, ізовалеріанову кислоти, біофлавоноїди, органічні речовини, провітамін А, пектинові та дубильні речовини, мікроелементи. Кора - дубильні речовини і рідку речовину - глікозид вибурнін, що має властивість звужувати судини і зупиняти кровотечу. А у смолі калини виявлено безліч корисних кислот та вітаміни.
Відвар кори калини здатний впливати на мускулатуру матки, зупиняючи маткові і внутрішні кровотечі. До того ж він жарознижувальний, заспокійливий, спазмолітичний, протизапальний. Ці якості широко використовує фармацевтична промисловість, яка протягом багатьох років активно постачає в аптеки екстракт кори калини. У разі його регулярного і тривалого вживання можна досягти помітного зменшення вмісту холестерину в крові без застосування потужних лікарських препаратів.
Ванна з додаванням настою квіток калини корисна дітям, особливо у разі діатезу та екземи. А щоб полегшити стан хворих, які страждають від раку органів травлення, їм необхідно постійно пити сік калини.
ПРОТИПОКАЗАНА калина вагітним, людям з підвищеною здатністю згущування крові і тим, хто схильний до тромбоутворення.
Чому сік калини цінний? Сприяє кровотворенню та кровоочищенню, а отже міцний імунітет, високий життєвий тонус, висока працездатність. Згубно діє на мікроби, попереджує грип та гострі респіраторні інфекції (ГРІ). Місцеві жителі Сибіру вважають, що сік калини - профілактика не лише застуди, а й раку. З калини витискайте вітамін С.
Плоди калини дуже корисні, вони рятують організм, коли нездужаємо, доймає кашель, болить горло. Чомусь ми звикли купувати цитрусові, а плоди, характерні нашому краю, ігноруємо.
За цінністю вітамінів калина прирівнюється до шипшини, чорної смородини, малини, обліпихи. Вона багата вітамінами, дубильними речовинами, органічними кислотами, мінеральними речовинами. Порівняно із заморськими плодами (цитрусовими), вітаміну С у ній більше в 1,5 разу, каротину - у кілька разів, заліза - у 5-10, фосфору - в 4-5 разів. Ягідки містять багато цинку, калію, магнію, йоду, міді та марганцю.
|