На сьогодні, ніхто не знає чому виникає рак молочної залози. В медицині немає чітких рекомендацій як можна застерегтися від цієї хвороби. Проте, виявлення раку молочної залози на ранній стадії надає більше шансів на успішне лікування та подолання недуги.
Постає питання, що ж робити представницям прекрасної статі? Як подбати про своє здоров’я?
По-перше: дізнайтеся про свій ризик. Для цього з’ясуйте, чи були випадки захворювань на рак молочної залози у Вашій родині, та проконсультуйтеся з лікарем щодо особистого ризику захворіти на цю недугу.
Фактори ризику: 1. Вік (з віком ризик захворювання підвищується) 2. Жіноча стать 3. Випадки захворювання в родині на рак молочної залози яєчників або простати 4. Ущільненість тканин молочних залоз, що виявляється при мамографічному обстеженні 5. Доброякісні утворення в молочних залозах (гіперплазія) 6. Виявлення раку на місці (carcinoma in situ) 7. Попереднє захворюваня на рак (рак грудей, хвороба Ходжкіна або інші види раків) 8. Радіаційне опромінення у молодому віці 9. Народження першої дитини після 35 років або відсутність дітей 10. Високий рівень естрогену в крові 11. Початок менструації до 12 років 12. Початок менопаузи після 55 років 13. Вживання алкоголю 14. Надмірна вага у період менопаузи 15. Прийом гормонів у період пост менопаузи (замісна гормонотерапія) 16. Вміст андрогенів в крові. Жінка може мати багато з вищенаведених факторів ризику, проте ніколи не хворіти на рак молочної залози. Тому варто визначити фактори ризику для себе і намагатися контролювати їх, а саме: вести правильний спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, притримуватися раціонального режиму харчування, слідкувати за змінами у своєму організмі та при необхідності не відкладати візиту до лікаря.
По-друге: проходити скрінінгові обстеження. Для цього проконсультуйтеся із лікарем, яке обстеження буде найкраще Вам підходити.
По-третє: дізнайтеся, що є нормою для Вас. Слідкуйте за своїм здоров’ям. Оглядайте свої груди перед дзеркалом. Зверніться до лікаря, якщо Ви помітили будь-які з наведених нижче змін у молочній залозі: - припухлість, твердий вузол, ущільнення - набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри - зміна розміру або форми молочних залоз - заглиблення або зморщеність шкіри - свербіж, виразки або висипання на сосках - западання соска або іншої частини грудей - раптові незвичні виділення із сосків - поява постійного болю в одній ділянці.
І на останок: оберіть здоровий спосіб життя – це може зменшити ризик розвитку раку молочної залози: - підтримуйте нормальну вагу тіла - виконуйте фізичні вправи - обмежте вживання алкогольних напоїв - обмежте прийом гормонів у період пост менопаузи (замісна гормонотерапія) - якщо можливо, вигодовуйте дітей груддю.