Мабуть, кожен із вас чув про те, що оливкова олія має свої цінності не лише у вітамінах. ЇЇ часто використовують у косметиці. Ще давно-давним оливки використовували у всьому світі по-різному.
Стародавні греки до того вірили у користь оливкової олії, що натирали нею навіть статуї богів. У Греції було винайдено і перше мило шляхом змішення тальку, попелу і декількох крапель оливкової олії. А в XI столітті в середземноморських містах Марселі, Генуї і Венеції почали виробляти справжнє рідке мило на основі оливкової олії. Перші в світі парфуми також з'явилися в Стародавній Греції. У амфору з оливковою олією додавали квіти і отримували старогрецькі парфуми.
В наш час є велика кількість косметичних засобів самих різних фірм і різних країн, що виготовляються з використанням оливкової олії. Але можна її вживати і самостійно вдома. Наприклад, її можна використовувати у складі засобів для очищення шкіри, приготованих в домашніх умовах. Для цього в м'який скраб з розмолотих вівсяних пластівців, вершків, жирного сиру додати трохи меду, лимонного соку і обов'язково пару ложок оливкової олії. Щоб шкіра залишалася ніжною і пружною, дуже добре змастити все тіло оливковою олією або її сумішшю з лимонним соком або сіллю, після чого прийняти теплу ванну. Деякі косметологи пропонують знімати оливковою олією макіяж і використовувати суміш з оливкової олії і лимонного соку як ліки проти зморшок. Але все ж таки фахівці радять з обережністю вживати нерафіновану оливкову олію (а тільки вона і корисна) для шкіру обличчя, особливо чутливої, і радять розбавляти її трохи рафінованою соняшниковою, як це часто роблять француженки.
У старі часи на Кіпрі новонароджену дитину вперше поїли водою з листа олійного дерева. За давньою грецькою традицією подібний обряд гарантує, що людина все життя не знатиме спраги, як не знає його олійне дерево, що практично не вимагає поливу. Маслини з незапам'ятних часів супроводжують людство, і греки знають про це, мабуть, краще за інші народи. Не тільки народження, але і смерть людини не обходиться без чудового плоду: на Кріті зберігся звичай класти на могилу три гілки маслини. Мешканці стародавнього Кріту обожнювали олійне дерево, і не тільки за те, що воно живе не одну сотню років, не вимагаючи поливу. Їх надихала ще й та обставина, що з мертвого дерева може вирости новий пагін, здатний знову давати плоди.
У християнстві з маслиною пов'язано зцілення тіла і душі. Стародавні греки були язичниками, нинішні греки - православні, але оливкову олію вони справно використовують з тією ж метою. Важлива роль олійного дерева відображена в таїнстві хрещення, коли священик змащує хрещеного оливковою олією - вона і дає божественне благословення. Тому в Греції поряд з купіллю завжди знаходиться судина з оливковою олією. Використовують цю олію також і на Пристрасному тижні, коли у Велику середу відбувається таїнство помазання. Втім, крім різного роду таїнств оливкову олію споконвіку використовувалася ще і для освітлення у прямому розумінні цього слова. Геродот пише, що в Єгипті мало місце особливе свято «запалювання світильників». У Візантії церкви і монастирі освітлювали виключно за допомогою оливкової олії. Та що там Візантія! - в сучасній Греції в сільській місцевості ще на початку ХХ століття оливкова олія була єдиним джерелом світла в темний час.
Деякі історії про маслини наводять на думку про зовсім фантастичні властивості цього плоду. На острові Кріт кілька років тому велися розкопки на місці стародавнього міста, повністю зруйнованого землетрусом 3500 років тому. У одному з колодязів були знайдені кубки з маслинами. Плоди не тільки зберегли м'якоть, але і, так би мовити, «товарний вигляд»: вони були блискучими і апетитними. Правда, вже через декілька хвилин маслини загинули від дії повітря. Мабуть мешканці міста, відчувши силу дії перших підземних поштовхів, намагалися в буквальному розумінні слова «умастити» підземних богів, і з цією метою опустили в глибокий колодязь судини з маслинами. За іронією долі, ці судини з маслинами - чи не все, що збереглося від бідолашного міста і його мешканців.
|