Саме у період цвітіння нарцису вузьколистого Долина нарцисів привертає до себе найбільший інтерес, не дивлячись на всі її принади в інші пори року. Ті, хто встиг тут побувати один або два десятиліття тому, важко описати свої відчуття. Говорять, видовище було неймовірним і чарувало на все життя. Два десятки нарцисових острівців загальною площею 10 гектарів - магічна картина, якою не побачиш більше ніде в світі, кроєме хіба що альпійських лугів, на висоті більше 1000 м.
Легенда свідчить, що тут, в дзеркальних водах річки Хустец, син річкового божества Кефісса і німфи Ліріопи Нарцис побачив своє віддзеркалення. Закохався і помер на березі від туги. У дитинстві віщун передбачив Нарцису, що він щасливо доживе до глибокої старості, якщо ніколи не побачить свого віддзеркалення. Нарцис, незвичайно красивий, але з кам’яним серцем жив безтурботно і вдавався до розваг, мимоходом чаруючи німф. Одна з них, Луна, пристрасно полюбила хлопцеві, але Нарцис безжально відкинув її відчуття. Нещасна німфа розтала від любові так, що від неї залишився тільки голос. Боги вирішили покарати жорстокого хлопцеві. Одного разу, повертаючись з полювання, Нарцис захотів пити. Він схилився над річкою - і у воді побачив своє віддзеркалення. Неутамована і безвихідна любов до самого собі охопила хлопцеві. Він став чахнути від серцевої туги і помер. А на березі з’явилася красива квітка, яку назвали нарцисом.
В іншій легенді мовиться, що в стародавні часи в Хустськом замку жили князь, княгиня і їх красуня-дочка Руся. На день Русиного повноліття до замку потягнулася низка знатних візитерів і городян з дорогими гостинцями. Серед них був і гончар Іванко. Він подарував Русе дивовижну вазу, на якій, як живий, цвілий прекрасний білий нарцис. Іванко і Руся полюбили один в одного і стали тайком зустрічатися в долині. Коли князь дізнався про це, розсердився, схопив Іванову вазу і шпурнув її вниз з княжої гори. Ваза розбилася об скелю і розсипалася дрібним дощем. Вранці зійшло сонце і всі побачили, що долина покрита біло-зеленим нарцисовим килимом.
Щоб помилуватись цвітінням нарцисів - треба їхати у середині травні (цвітіння триває близько 2-х тижнів). Це єдине місце в СНГ де є природіні зарослі нарцисів; унікальний ботанічний об'єкт, єдиний і найбільший масив нарцису вузьколистого в Європі площею 257 га. Місце знаходження - Закарпатська область, Хустський район, м. Хуст, урочище Кіреші (4 км. від міста).
|