У народній уяві Стрітення – це свято зустрічі Зими з Літом. Зима колись вважалася старою бабою в полатаному кожушку, приношених шкарбанах та дірявій хустині, поточеній мишами. А Літо — гарною, рум’яною дівчиною.
У Зими за плечима зморшкувата напівпорожня торбина, в руках пощерблене горнятко, наповнене кригою. Літо ж вбране у нову, помережану кольоровими візерунками сорочку, зелену плахту з серпом і жмутом збіжжя у руках.
У Зими є слуги. Мороз – чоловік баби-зими, огрядний велетень зі снігом-інеєм на обличчі. Сніговій — приятель Землі, що вкриває її ковдрою від холоду, однак боїться Весни, бо зникає з першим подихом теплого вітру.
Завірюха — гарна, огрядна, весела молодиця, що з дітьми-сніговіями розносить сніг по всіх усюдах. І Метелиця – молода дівчина, у білому вінку з білими стрічками, у корсетці; гарно танцює, граючись зі снігом.
Літо ж слуг не має, однак на Стрітення вступає у двобій з Зимою на цілий день. Звідси й назва — Стрітення чи Стрічення.
Стосовно ж погоди, то на Стрітення існує неймовірна кількість прикмет та прислів'їв, що часто суперечать одна одній. Отже:
* Якщо під вечір потеплішало, то вважалося, що літо перемогло, а тому — «Зима йде туди, де було літо, а літо йде туди, де була зима». * Якщо на Стрітення півень нап'ється води, то хлібороб набереться біди. * Якщо на Громницю півень нап'ється водиці, то на Юрія кінь напасеться травиці. * На Громницю маєш зими половицю. * На Громницю ведмідь буду свою або руйнує, або заново будує. * Якщо сонце ясне на Громницю буде, то багато снігу випаде всюди. * Як на Громницю день ясний, то буде льон прекрасний. * Як на Громницю з дахів ся тече, то зима довго ся приволоче. * Як на Стрітення заметіль дорогу перемітає, то корм відмітає. * Як на Стрітення капає зі стріхи – не буде з літа потіхи. * Як капає зі стріх, так капатиме з вуликів. * Ясний і тихий день — на хороший врожай і рійбу бджіл. * Коли на Стрітення відлига — пропаде ще весна надовго. * Якщо на деревах іній — вродить добре гречка й бульба. * Якщо вранці випав сніг — на врожай ранніх хлібів, коли ж у полудень — зернові будуть середні, а увечері — недорід. * На дахах довгі бурульки — стільки ще випаде снігу. * На Стрітення повертається птиця до гнізда, а хлібороб до плуга. * Як капає зі стріх, то так капатиме з очей (себто повернуться морози). * Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна.
На Стрітення припадає середина астрономічної зими, проте Літо вже починає потроху нагадувати про себе. І найпершими його вісниками є, звичайно, перелітні птахи, що приносять весну на своїх крилах.
|