Ваш малюк підріс уже до цілих п'яти міліметрів та має тепер маленький хвостик. Також на боках з'явилися невеличкі утовщення і він ще зовсім не схожий людину такою, як ми звикли бачити.
Уже скоро будуть створюватися дірочки для вушок, а після цього одразу почнуть формуватися рот та щелепи. Дві маленькі дірочки на майбутньому обличчі вказують на місце, де буде розташовано носик. Та це все зовнішність.
Внутрішні органи також розвиваються стрімко: формуються шлунок, кишечник та легені, навіть поки примітивна система кровоносних судин! Уже можна роздивитися маленьку голівку, а якщо ви робили ультразвукове обстеження, то могли побачити зачатки серця у грудях дитини. Звичайно, воно ще має сильно розвинутися, але ви все ж таки могли б почути його биття.
Важливо: обговоріть зі своїм лікарем, чи можна припинити приймати ліки (якщо ви приймаєте якісь). Також варто відкласти візит до стоматолога. Ваші ясна зараз дуже чутливі та будуть кровоточити трохи довше після лікування, ніж зазвичай. Ну, а якщо вже зовсім треба лікувати зуби, то попроси лікаря використати найбезпечніший місцевий знеболюючий засіб, якщо буде потрібно знеболювати. І пам'ятайте, що рентген небезпечний для дитини, тому не робіть його під час вагітності.
Гормони вже зовсім «розгулялися» у вашому тілі. Ви знаєте, що це нормально, та іноді буває так незручно, особливо коли починає нудити. Коли ви у будь-яку годину дня і ночі ладні будь-що проміняти на бутерброд із ковбаскою. І бажано, не один. Втома приходить зазвичай невчасно, коли треба працювати, робити щось удома. Груди стали дуже ніжні, соски ну дуже чутливі. Іноді навіть занадто.
Смаки змінились і від кофе, який ви зазвичай так любили або від запаху підсмаженого м'яса вас тепер може знудить. А полюбилось, навпаки, щось дивне: салати, цукерки чи яблука. Запах їжі, яку готує ваша сусідка, викликає у вас бажання одягти їй на голову її каструлю. А самій так хочеться сирої моркви, ммм... Вам одночасно і холодно і спекотно, став нецікавим телевізор та читання газет. І ще якесь нестримне бажання піти з важливої зустрічі та подрімати на дивані. Іншими словами, ви вагітні! Іноді це створює деякі незручності, але зазвичай вам хочеться літати від щастя.
Поради вагітним
Для того, щоб вас менше нудило, слідкуйте, щоб шлунок ніколи не був зовсім порожнім. Їжте часто, але потрошку. Можливо, буде зручно ввечері покласти трохи їжі біля ліжка, щоб уночі можна було швиденько перекусить. Коли прокинетеся, зможете випити чаю з цукром та крекером, наприклад. Вуглеводи допоможуть вам швидко відчути себе ситою.
Легко втомлюєтеся? Відпочивайте трохи більше, ніж зазвичай та не турбуйтеся: це нормально. Якщо ви маєте ще дітей, спіть удень разом із ними, якщо вони вже занадто дорослі, щоб спати вдень, то було б добре встановити час обов'язкової «тихої години». Це ще допоможе вам, коли дитина народиться.
|