Субота, 16.10.2021, 23:58
НОВИНИ
ОГОЛОШЕННЯ
КАР'ЄРА
ВІДПОЧИНОК
КРАСА ДУШІ І ТІЛА
КУЛІНАРІЯ
ЛЮБОВ
МАГІЯ
РОЗВАГИ
Погода в Україні
Інформаційний блок
ПОТОП 2020 НА ПРИКАРПАТТІ


СВИНИНА ЗІ СМАКОМ ВІСКІ


ВИПУСКНИЙ 2014 РОКУ- ЗАПУСК КУЛЬОК У НЕБОФорма входу
Логін:
Пароль:
Пошук
Наше опитування
Чи вірите ви, що вірус H1N1 був справжнім?
Всього відповідей: 475
Друзі сайту
fantom2 - твій рідний сайт! Фільми, кліпи, мультфільми, архів MP3, програми, все до мобілок, книги - та багато цікавого. Великий форум, та море друзів
Наша кнопка
Журнал РІЗНОМАНІТ - Новини, любов, фільми, музика, гороскопи, рецепти, поради, подорожі, обої та багато іншого
Розмістіть нашу кнопку у себе на сайті
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

журнал Різноманіт

Головна » Там де гори, полонини » ГРЯЗЕВИЙ ВУЛКАН НА ПРИКАРПАТТІ. ВУЛКАН У КАРПАТАХ - СЕЛО СТАРУНЯ.
11:26
ГРЯЗЕВИЙ ВУЛКАН НА ПРИКАРПАТТІ. ВУЛКАН У КАРПАТАХ - СЕЛО СТАРУНЯ.
Картинка ГРЯЗЕВИЙ ВУЛКАН НА ПРИКАРПАТТІ. ВУЛКАН У КАРПАТАХ - СЕЛО СТАРУНЯ.
Cтаруня - грязьовий (глинясто-бітумний) вулкан в однойменному селищі Старуня Івано-Франківської області. Розташовано у передгір'ї Горган. Це єдиний діючий грязьовий вулкан на території Карпат. Про село Старуня науковий світ довідався в 1907 році, коли у місцевій шахті озокеритового промислу знайшли забальзамовані в розчині солі, нафті й озокериті залишки мамонта, трьох шерстистих носорогів, оленя й інших тварин, що нині зберігаються в Краківському зоологічному музеї.
 
На території села було знайдено 17 давніх людських поселень VІІ-V тисячоріч до нашої ери, фрагменти кераміки і кам'яні вироби. На думку вчених, саме наявність сировини для виготовлення знарядь роботи, сприятливий клімат, водяні ресурси, багата фауна і рослинність залучили давньої людини в цю місцевість. Вік знахідок оцінюється в 23 тис. років, але вони прекрасно збереглися. Шахта давно вже закрита, але сіло не втратило популярність у науковому світі, завдяки феноменальному геологічному явищу - грязьовому вулканізму, прояву якого дало цьому місцеві містична назва "Диво-Старуня".
 
Сьогодні Старуня переживає чергову хвилю інтересу вчених і туристів. Вулкан Старуня пробудився після землетрусу в Румунії, що відбувся у 1977 році. Відтоді він діє, то затихаючи, те активізуючись. Спочатку він мав чотири жерла діаметром 10-50 див і висоту конуса близько 3 м. Після землетрусу в Італії (1979 рік) тут з'явився другий вулкан, а через два роки в декількох сотнях метрів від них (після землетрусу в Ірану) - ще чотири. Згодом дощі значно зруйнували вулканічні конуси, але їхня активність не припинилася - по тріщинах і з кратерів з різною періодичністю й інтенсивністю викидаються гази, нафта і вода різної мінералізації. Зараз ширина вулкана три метри. У рельєфі він виглядає плоскою поверхнею - пляма потоків, вік яких важко й уявити, а склад - ледве не вся таблиця Менделєєва.
 
Встановлено, що ділянка Диво-Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км. По одній з гіпотез, вулкан утворився на так називаній антиклінальній складці, тобто опуклій структурі, що має кілька розламів земної кори. І тому завдяки визначеним фізико-хімічним процесам, що проходять на глибині 600-1000 метрів, відбуваються виверження грязьових потоків, мінеральної води. Тут також виходять з'єднання свинцю, цинку, є прояви новітньої тектоніки, молодих рухів земної кори. За перші сім років ця територія піднялася на один метр. На думку вчених, цей вулкан може вважатися наочним геологічним музеєм, природною лабораторією процесів сучасного мінералоутворення. Це місце, за своєю оригінальністю, комплексу геологічних явищ, а також за науковою цінністю не має аналогів у світі. Територія (60 га), на якій знаходиться вулкан, є заповідною. Сьогодні Старуня переживає чергову хвилю інтересу вчених і туристів.
 
В Івано-Франківському обласному художньому музеї експонується виставка члена обласної Спілки фотохудожників Володимира Прудиуса «Кров землі». 70 кольорових світлин, зроблених протягом п’яти років, представляють унікальний на Прикарпатті грязевий вулкан, котрий розташований на території села Старуня Богородчанського району.

Навколо питання вулкана точиться чимало різних дискусій. Попри те, що вулкан, на думку вчених, не становить ніякої загрози для місцевих жителів, дослідники цього феномена стверджують, що тут не завадило б створити туристичний об’єкт – «Парк льодовикового періоду». Декілька десятків років тому вже велася мова про те, щоби надати цим землям статусу комплексної пам’ятки всеукраїнського значення. 
"
 Я захопився цим явищем поступово. В мене є один знайомий турист, котрий розповів мені про старунський вулкан. Оскільки ми з дітьми часто подорожуємо, то одного разу вирішили податися в Старуню. Ми зайшли і обімліли. Це настільки дивовижне місце, що склалося враження, ніби ми взагалі потрапили на іншу планету", – розповідає фотохудожник Володимир Прудиус. – "З того часу я почав фотографувати те місце. Моє захоплення приходило з часом. Там є якась своєрідна зона. Вигляд вулкана міняється щодня. Зранку кольори можуть бути одні, а вже ввечері – зовсім інші. Для фотографа чи художника це надзвичайно цінний матеріал."
Пан Володимир розповідає, що випадково довідавшись про таке унікальне місце, отримав захоплення на роки. Результатом цього захоплення і стало бажання зафіксувати на фотоплівку «вічний вогонь». В кінцевому результаті фотохудожник переконався, що одна і та сама річ може дуже часто мінятися. Можливо, саме тому пан Володимир вирішив для себе, що це феномен. Такої ж думки і доктор геолого-мінералогічних наук, завідувач кафедри екології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, академік Академії екологічних наук України Олег Адаменко.
Деякі відчайдухи наважуються дуже близько підходити до самого вулкана. Проте достеменно ніхто не знає, чи шкідливий він. З цього приводу є різні думки. Одні бояться, що у випадку можливого землетрусу грязевий вулкан у Старуні ще покаже, на що він здатен. 
 
Феномен Старуні найперше полягає у тому, що це унікальне явище в Карпатах – єдиний грязевий вулкан. Він маленький і не може конкурувати із вулканами Азербайджану чи Каліфорнії.
Категорія: Там де гори, полонини | Переглядів: 4789 | Додав: Nata-LI | Теги: пробудився після землетрусу в Румун, ГРЯЗЕВИЙ ВУЛКАН на Прикарпатті | Рейтинг: 0.0/0

ЧАЙ В КОСМЕТИЦІ
СЕКС ПІД ЧАС МІСЯЧНИХ. МЕНСТРУАЦІЯ І СЕКС
ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ
АЛЬФОНС. ЧОЛОВІКИ - АЛЬФОНСИ. ЯК РОЗПІЗНАТИ АЛЬФОНСА
ПІЦЦА З ГРИБАМИ ТА КОВБАСОЮ. РЕЦЕПТ ДОМАШНЬОЇ ПІЦЦИ
СТРІТЕННЯ. СТРІТЕНСЬКА ВОДА І СТРІТЕНСЬКА СВІЧКА
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]