Англійський лайнер «Титанік» вийшов у своє перше й останнє плавання у 1912 р «Титанік» — найбільше пасажирське судно світу класу «Олімпік» 1912р. Під час першого рейсу 14 квітня 1912 корабель зіткнувся з айсбергом в Атлантичному океані та затонув. В цій аварії загинуло 1 517 чоловік. Історія «Титаніка» стала легендарною завдяки, зокрема, кільком художнім фільмам, знятим за мотивами цієї трагедії, останній фільм 1997 отримав приз Оскара.
Початок його першого рейсу в середу 10 квітня 1912 року ледве не завершився катастрофою для «Титаніка». Коли була віддана команда відшвартовуватися, «Титанік» так швидко почав виходити з гавані Саутгемптону, що здійняв велику хвилю, і від неї обірвалися троси іншого американського корабля, що стояв на приколі і він ледве не зіштовхнувся з «Титаніком». Тільки завдяки вчасним командам та рішучим діям капітана вдалося запобігти аварії ще в гавані Саутгемптона.
14 квітня 1912 — в неділю в день аварії було отримано декілька повідомлень про лід і айсберги біля узбережжя Північної Америки. І багато з них були набагато південніше, якраз на шляху транспортних мереж. Ще в п'ятницю і суботу надходили телеграми з попередженнями від інших кораблів, які спостерігали айсберги на своєму шляху. Перше повідомлення про айсберги і лід в неділю було отримано о 13:40 і передано капітану, який передав його значно пізніше. Під впливом цього повідомлення і ще двох телеграм пізніше капітан змінив курс «Титаніка» відхиливши його на 16 кілометрів південніше від звичайного маршруту. Ще одна більш конкретна телеграма надійшла від німецького судна «Америка» о 13:45, яка повідомляла про два великі айсберги значно південніше звичайного. Однак ця телеграма так і не потрапила на капітанський місток — отримавши телеграму радисти почали ремонтувати передавач, не звернувши на телеграму уваги та поклавши її до купи з іншими паперами. Ця найважливіша новина так і не потрапила до уваги команди і «Титанік» продовжував просуватися вперед на великій швидкості — 22,5 вузлів. Хоча команда і мала численні попередження про айсберги та лід, дієвих заходів не було вжито і впевненість в технологічних нововведеннях лайнера давала капітанові і команді надію, що лихо можна буде обминути.
Решту неділі «Титанік» продовжував наближатися до узбережжя Північної Америки на великій швидкості і команда надавала більше значення різко падаючій температурі та іншим щоденним клопотам, ніж заходам безпеки. Об 23:40 одному з матросів в «воронячому гнізді» — вдалося розглядіти великий айсберг якраз по курсу корабля і він швидко вдарив в дзвін і подзвонив на капітанський місток. Отримавши новину шостий помічник капітана і старший офіцер терміново вжили заходів — машинному відділенню була віддана команда зупинити двигун і перевести оберти гвинтів в зворотній напрямок, штурвал був обернутий ліворуч до кінця. Незважаючи на це, кораблеві не вистачило відстані для повного повороту щоб обминути його, і айсберг пробив обшивку вздовж корми, ушкодивши таким чином сталеві пластини нижче ватерлінії і спричинивши затоплення трюму.
Від незначного поштовху майже ніхто не прокинувся окрім декількох пасажирів та капітана, котрий одразу наказав перевірити трюми лайнера. Новини були невтішними: трюм швидко наповнювався водою — перші шість відсіків виявилися пробитими. Чим більше води потрапляло в носову частину, тим глибше ніс корабля починав занурюватися в океан.
О 2:10 ночі вода в носовій частині заважила настільки, що почала занурювати ніс і піднімати корму з води майже вертикально. О 2:17 корма вже була піднята з води під кутом в 45° і це призвело до обвалення димових труб і затоплення центральної частини лайнера через пробитий скляний купол. В цей час серед уцілілих пасажирів вже почалася паніка — меблі, незакріплене устаткування почали перевертатися, згасло світло. Навіть масивні котли внизу не витримали напруги і, відірвавшись, проломили декілька перегородок трюму. О 2:18 корпус корабля, не витримавши навантаження, розламався навпіл і носова частина зразу пішла на дно. Кормова частина залишалася вертикально на плаву ще хвилину, і десь о 2:19 теж затопилася і пішла під воду.
Історія потоплення такого досконалого корабля, як «Титанік» та загибель такої великої кількості людей стала головною новиною ще до прибуття «Карпатії» в Нью-Йорк. Однак новини були спочатку помилковими та з великими неточностями. Тільки з прибуттям врятованих пасажирів почала прояснюватися справжня картина трагедії: з 1 324 пасажирів і 899 членів екіпажу «Титаніка» тільки 706 вдалося врятуватися. Пізніше тільки 320 тіл було знайдено на поверхні океану; загиблих підбирали на спеціальному судні, зафрахтованому компанією Уайт Стар, та поховали теж за рахунок компанії в м. Галіфаксі, провінції Нова Шотландія Канади.
|